התמכרות לסמים מייצרת תלות משמעותית מאוד, גם פיזית וגם נפשית. בהתאם נדרש תהליך עמוק ומקיף על-מנת לחולל שינוי אמיתי, ובוודאי כזה שיישמר לאורך זמן. רק מרכז גמילה מסמים עם ניסיון עשיר ומחויבות מוחלטת לכל אדם יכול להבטיח, וגם לקיים, שינוי כזה. בעמוד זה תמצאו מידע על הדרך שבה מושגת התוצאה הרצויה.

ניקוי פיזי של הגוף

השלב הראשון הוא ניתוק התלות הפיזית. זהו שלב רגיש מאוד: הגוף זקוק לאותו חומר שהתרגל לקבל, ולכן עלול להגיב בצורה קשה להפסקת צריכת הסם. תופעות הלוואי הנפוצות הן כאבים, שלשולים, הזעת יתר, הקאות, דופק מהיר מאוד ועוד. ישנם גם מקרים של סכנת חיים, ולכן נדרשת השגחה צמודה מסביב לשעון, של צוות מיומן במיוחד. את השלב הזה בגמילה ניתן להשלים תוך מספר ימים, ולכל היותר מספר שבועות.

אבחון הגורם להתמכרות – ונטרולו

לכל התמכרות פיזית יש בסיס רגשי. לרוב הגורם להתמכרות לסמים הוא קושי של ממש להתמודד עם המציאות, ובפרט אם אירועים ספציפיים. בהתאם מכון גמילה מסמים לא יסתפק בניקוי הגוף, אלא יאבחן במדויק את הגורמים והנסיבות שהובילו להתמכרות – וזאת על-מנת לוודא שהאדם לא יחזור להרגל המזיק וההרסני בעתיד. זהו שלב ממושך, שאורך בדרך כלל מספר חודשים. הוא עשוי לכלול גם טיפולים אישיים וגם טיפולים קבוצתיים, במסגרת תומכת ומטופחת שמספקת תנאים אופטימליים לשינוי המורכב בתפישת העולם. ככל שמכון הגמילה מציע מגוון רחב יותר של דרכי טיפול, כך גדל הסיכוי להצלחה משום שאפשר למצוא שיטה שמתאימה לאדם הספציפי.

יצירת מעגלי תמיכה ליום שאחרי היציאה מאותו מרכז גמילה מסמים

מרכז גמילה מסמים הוא כמובן סביבה בטוחה לחלוטין עבור האדם. אם הוא חווה קושי כלשהו, יש מיד מי שיתייצב לצידו ויעזור לו. באופן טבעי אין לו כלל גישה לסמים, ולכן הוא מוגן. יחד עם זאת נדרשת חשיבה גם ליום שאחרי, ולכן חלק בלתי נפרד מתהליך הגמילה הוא בניית מעגלי תמיכה מתאימים – קרובי משפחה, חברים, תחביבים, התנדבות וגם עבודה, כך שהאדם יוכל להתמודד עם אתגרים שונים מבלי שתהיה סכנה לנפילה נוספת.

אהבתם? שתפו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

אולי יעניין אותך גם:

דילוג לתוכן